Hava Durumu

6 ilde yıkılan binalar ile ilgili soruşturma başlatıldı

Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremde, 6 ilde yıkılan binalar için soruşturma başlatıldı.

Haber Giriş Tarihi: 10.02.2023 15:57
Haber Güncellenme Tarihi: 10.02.2023 16:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
6 ilde yıkılan binalar ile ilgili soruşturma başlatıldı

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler, 10 ilde büyük yıkıma sebep olurken Şanlıurfa, Adana, Hatay, Osmaniye, Diyarbakır ve Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılıkları yıkılan binalara ilişkin soruşturma başlattı.6 ilde görevlendirilen teknik bilirkişi heyetleri numune alma ve alanlardaki çalışmalarına başladı.
1999 Gölcük depreminden 24 yıl sonra Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki deprem, binlerce binanın yıkılmasına neden oldu. Art arda gelen iki büyük deprem sonrası 10 ilde 18 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine, 75 binin üzerinde insanında yaralanmasına sebep oldu.
6 İlde Cumhuriyet Başsavcılıkları harekete geçti 
Kahramanmaraş merkezli depremlerde  Şanlıurfa, Adana, Hatay, Osmaniye, Diyarbakır ve Gaziantep'te yıkılan binalarla ilgili, yapımını üstlenen ve sonradan imara aykırı değişiklikler yapan sorumlular hakkında soruşturma başlatıldı.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, deprem bölgesinde incelemelerde bulunduğu sırada, deprem bölgesindeki ‘yıkımda ihmali olanların hesap vereceğini’ söylemişti. Bozdağ dün de “Depreme maruz kalan illerimizdeki binalarla ilgili, bu binaları yapanlarla ilgili adli tahkikatlar da başlamıştır” demişti.
Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı Kahramanmaraş'ın pazarcık ilçesinde meydana gelen depremden etkilenen Şanalıurfa'da yıkılan binalarla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında teknik bilirkişi heyetlerinin görevlendirildiği bildirildi. Başsavcılıktan gelen açıklamada, depremin hemen ardından ekiplerin harekete geçtiği belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi; "Soruşturma kapsamında teknik bilirkişi heyetleri görevlendirilmiş olup, numune alma ve bizzat alanda çalışmalara başlanılmıştır. Binaların yapımını üstlenen ve sonradan binalarda imara aykırı şekilde değişiklik yaparak yıkılmasına neden olan sorumlu kişilerin tespiti konusunda ilgili kurumlarla yazışmalar yapılmıştır. Bu kişiler yönünden gerekli tedbir durumları değerlendirilmekte, soruşturma konunun hassasiyeti de gözetilerek titizlikle ve tüm detaylarıyla sürdürülmektedir."
Hatay,Adana ve Osmaniye Cumhuriyet başsavcılıkları da deprem sonrası yıkılan binalar ile ilgili soruşturma başlattı.Adana Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, ilk gün yaşanan depremlerin hemen ardından ekiplerin harekete geçtiği bildirildi. Soruşturma kapsamında teknik bilirkişi heyetlerinin görevlendirildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi; "Numune alma ve bizzat alanda çalışmalara başlanılmıştır. Binaların yapımını üstlenen ve sonradan binalarda imara aykırı şekilde değişiklik yaparak yıkılmasına neden olan sorumlu kişilerin tespiti konusunda ilgili kurumlarla yazışmalar yapılmıştır. Bu kişiler yönünden gerekli tedbir durumları değerlendirilmekte, soruşturma konunun hassasiyeti de gözetilerek titizlikle ve tüm detaylarıyla sürdürülmektedir." Hatay ve Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılıklarından yapılan açıklamalarda bu illerde yıkılan binalarla ilgili soruşturma başlatıldığı duyuruldu.
Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığıda deprem sonrası yıkılan binalar için soruşturma başlattı. Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi; "Deprem bölgelerinde yıkılan binalarla ilgili Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığımızca derhal ve gecikmeksizin soruşturma işlemlerine başlanılmıştır. Soruşturma kapsamında teknik bilirkişi heyetleri görevlendirilmiş olup, numune alma ve bizzat alanda çalışmalara başlanılmıştır. Binaların yapımını üstlenen ve sonradan binalarda imara aykırı şekilde değişiklik yaparak yıkılmasına neden olan sorumlu kişilerin tespiti konusunda ilgili kurumlarla yazışmalar yapılmıştır. Bu kişiler yönünden gerekli tedbir durumları değerlendirilmekte, soruşturma konunun hassasiyeti de gözetilerek titizlikle ve tüm detaylarıyla sürdürülmektedir."
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'da, Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan binalarla ilgili soruşturma işlemlerine başlandığını bildirdi.Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan açıklamada, deprem bölgelerinde yıkılan binalarla ilgili derhal ve gecikmeksizin soruşturma işlemlerine başlanıldığı ifade edildi. Soruşturma kapsamında teknik bilirkişi heyetlerinin görevlendirildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi; "Numune alma ve bizzat alanda çalışmalara başlanılmıştır. Binaların yapımını üstlenen ve sonradan binalarda imara aykırı şekilde değişiklik yaparak yıkılmasına neden olan sorumlu kişilerin tespiti konusunda ilgili kurumlarla yazışmalar yapılmıştır. Bu kişiler yönünden gerekli tedbir durumları değerlendirilmekte, soruşturma konunun hassasiyeti de gözetilerek titizlikle ve tüm detaylarıyla sürdürülmektedir."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.