Hava Durumu

5 bin tl emekli ikramiyesi alamayacak 4 grup belli oldu!

Geçtiğimiz günlerde Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından emeklilere tek seferlik ödenmek üzere 5 bin TL ikramiye ödeneceğini açıklandı. Ancak bazı gruplar bu uygulamanın dışında bırakılmıştı. Uygulama dışında kalan 4 grup haberimizde.

Haber Giriş Tarihi: 18.10.2023 12:14
Haber Güncellenme Tarihi: 18.10.2023 12:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
5 bin tl emekli ikramiyesi alamayacak 4 grup belli oldu!

Emeklilere bir defaya mahsus 5 bin lira ikramiye verilecek. Kabine toplantısı ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ikramiye ödemelerin Kasım ayının ilk haftasında yapılması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan bu gelişmenin ardından bazı emekli gruplarının bu ikramiyeyi alamayacağı öğrenildi.

Çalışan emekliler, kendilerinin de ödeme kapsamına alınıp alınmayacağını merak ediyor. Peki, ikramiye kimlere verilecek?

5 BİN TL EMEKLİ İKRAMİYESİ KİMLERE VERİLECEK?

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ

Sosyal güvenlik Kurumu'ndan prim ödeyerek emekli olmuş ve hayatta olan emekli vatandaşlar.

EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİLERİ

Kamu kurumlarında belli bir süre çalışarak emekliliği hak etmiş olan memurlar.

ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLER

Şehitlerin hak sahibi eş ve çocukları ile gerek harp gerekse terör olayları sebebiyle gazilik unvanını almış olanlar.

VAZİFE VE HARP MALULLÜĞÜ AYLIĞI ALAN ER VE ERBAŞLAR

Askerlik görevini yaparken görevinin nedeni ve etkisi ile sakatlanan er ve erbaşlara ya da ölen er ve erbaşların hak sahiplerine ve 5434 sayılı Kanunun 56. maddesinde sayılan öğrencilere aylık bağlanıyor.

ÖLÜM AYLIĞI ALANLAR

Ölen sigortalının eşine bağlanan dul aylığı ve kız çocuklarının aldığı yetim aylığı ödenenler.

ŞEREF AYLIĞI ALANLAR

Olimpiyat komitesi tarafından bireysel ve takım olarak ilk üçte yer alma başarısı gösterenlere verilmektedir. Ayrıca Gençlik Spor Genel Müdürlüğü'ne yapılan başvuru neticesinde bağlanan şeref aylığı, engelli sporculara, teknik direktör ve antrenörlere de verilmektedir.

GEÇİCİ KÖY KORUCULARI

İçişleri Bakanlığı bünyesinde görev yapan güvenlik ya da köy korucuları da ikramiye için hak sahibi oluyorlar. Kore, Kıbrıs, İstiklal Harbi gazileri. Şampiyon sporcular ve terörden zarar görmesi sebebiyle aylık bağlanan siviller ve diğer hak sahipleri. 5 bin liralık ikramiye de bu hak sahiplerinden çalışmayanlara ödenecek.

EYT BAŞVURUSU YAPANLAR ALABİLECEK Mİ?

EYT kapsamında başvuru yapmış ancak henüz maaşı bağlanmamış olanlar da 5 bin liralık ikramiyeden yararlanacak. Bu emekliler için de çalışmama şartı bulunuyor. Bayram ikramiyeleri sadece SGK'dan maaş alan emeklilere ödeniyor.

Bu durumda banka sandıklarından emekli olan ve maaş alanlar için bayram ikramiyesi SGK tarafından ödenmiyor. Bazı bankalar emeklilerine kendi inisiyatifleriyle ödeme yapıyor. Ancak SGK ödeme yapmıyor. Hem kendi emekli maaşını hem de babasından ya da eşinden ölüm aylığı alanlar tek bir dosya üzerinden ikramiye alacak.

KİMLER İKRAMİYEDEN YARARLANAMAYACAK?

Emekli olmuş kişilerden, emekli aylığı alırken aynı zamanda çalışmaya devam eden ve her iki kaynaktan da aylık gelir elde edenler, yani hem emekli maaşı hem de çalıştığı işten aylık gelir alanlar bu ikramiyeden yararlanamayacaklar.

Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi yapılan kişiler de bu ikramiyeden yararlanamayacaklar.

Ayrıca şirket sahipleri, şirket ortakları, Bağ-Kur emeklileri ve kamu emeklileri de ikramiyeden faydalanamayacaklar.

Banka ve sigorta gibi özel sandıklardan emekli aylığı alanlar da ikramiye alamayacaklar.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.