Hava Durumu

3 Bin 500 Engelli Öğretmen Atandı

Milli Eğitim Bakanlığı MEB Şura salonunda düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in katıldığı törende 3 bin 500 engelli öğretmen ataması yapıldı. Erdoğan, başvuru yapan tüm adayların atanacağını duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 26.04.2023 12:50
Haber Güncellenme Tarihi: 26.04.2023 12:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
3 Bin 500 Engelli Öğretmen Atandı

Millî Eğitim Bakanlığınca, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) kapsamında 3 bin 500 engelli öğretmen ataması bugün gerçekleştirilen törenle yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Millî Eğitim Bakanlığı 3 bin 500 Engelli Öğretmen Atama Töreni'ne katılarak bir konuşma yaptı.

Erdoğan, 3 bin 500 engelli vatandaşın sınavlarda aldıkları puan sıralamasına göre atama işlemlerini gerçekleştirileceğini söyledi. Yapılan atamayla birlikte son on yılda eğitim camiasına katılan engelli öğretmen sayısının 11 bin 500 olduğunu söyledi.

"Bir ülkenin gelişmesinin, kalkınmasının, ilerlemesinin en önemli işaretlerinden biri de, toplum içindeki dezavantajlı kesimlerin hayata katılma düzeyleridir." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin uzunca bir süre, engelli bireylerinin eğitimden istihdama kadar geniş bir alanda haklarını kullanabilmeleri konusunda ciddi eksiklikler yaşamış bir ülke olduğuna işaret etti.

"Engellilerini ihmal eden bir ülke, potansiyelinin bir kısmından vazgeçmiş demektir"
Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Bu ülkenin her ferdi biriciktir, her ferdi ayrı ayrı bir zenginliktir, hepsi bir bütünün ayrılmaz parçasıdır. Engellerini ihmal eden bir ülke, potansiyelinin büyük bir kısmından vazgeçmiş olur. Biz bu hususta büyük reformlar sarf ettik. Bu alanda bir zihniyet devrimi gerçekleştirdik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının hemen ardından akabinde Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer konuşmalarına devam etti, Özer yaptığı konuşmada yaşanan deprem felaketine değinerek hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır cemil diledi. 6 şubat depreminde öğretmenlerimizi de kaybettik diyen Özer hem depremde kaybettiğimiz öğretmenlerimize hem de şehit öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diledi. Mekanları cennet olsun dedi. Özer sözlerine şöyle devam etti: 
"Sayın Cumhurbaşkanım, sizin liderliğinizde son yirmi yıl, eğitimde devrimsel dönüşüme tanıklık etti." diyen Bakan Özer, bir ülkenin en önemli sermayesinin beşeri sermaye ve insan kaynağı olduğuna işaret etti. Özer, bu beşeri sermayenin niteliğini artırmadaki en önemli unsurun da eğitim olduğunu vurguladı.

Özer, Türkiye’nin 2000’li yılların başında eğitimde geri olduğunu ve sınıfta kaldığını söyledi. Bugün Türkiye’nin rekabet ettiği OECD ülkelerinin, eğitimin tüm kademelerindeki okullaşma oranın İkinci Dünya savaşında yüzde 90’lar üzerine çıktığını hatırlattı. 5 yaştaki okullaşma oranı sadece yüzde 11'di. Ortaöğretimdeki okullaşma oranı sadece yüzde 44'tü. Yani lise çağı nüfusunun yarısı okul dışındaydı." dedi.


Özer, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öncülüğünde başlayan eğitim seferberliğiyle Türkiye'deki tüm il ve ilçelerde hiçbir bölge ayrımı yapılmaksızın çok büyük  eğitim yatırımlarının yapıldığını söyledi.

"Eğitimin demokratikleşmesi yönünde tüm antidemokratik uygulamalar bu dönemde kaldırıldı"

Özer sözlerine şöyle devam etti: "Sadece bunlar yapılmadı. Eğitimin demokratikleşmesi yönünde tüm antidemokratik uygulamalar bu dönemde kaldırıldı. Geriye dönüp baktığımızda  bu ülkede başörtüsü yasakları eğitimin önündeki en büyük engellerden biriydi.  Hatırlayın kız  çocuklarımız üniversite kapılarında polislerin müdahalesiyle başörtülerinin çıkartılması için ikna odalarında baskıya uğruyorlardı. Ama bugün kadın hakları hakkında konuşanlar, o gün sustular. Bugün beyin göçüyle ilgili konuşanlar, o gün kendi ülkesinde parya gibi eğitime başörtüsü nedeniyle erişemeyenlerin yurt dışına gitmesini bir beyin göçü olarak görmediler. Sadece başörtüsü yasağı kaldırılmadı. Aynı zamanda imam hatip liselerinin ve meslek liselerinin tarumar olmasına yol açan katsayı uygulaması bu ülkede 12 yıl uygulandı. Yine katsayı uygulaması da zatı devletlerinizin döneminde, sizler tarafından kaldırıldı ve imam hatip liseleri kaldıkları yerden hikâyesini söylemeye devam etti. Meslek liseleri kaldıkları yerden iş gücü piyasasının nitelikli insan kaynağını yetiştirmek için devam etti."


Eğitimde fırsat eşitliği konusunu bugün istismar edenlerin, eğitimde fırsat eşitliğinin önünde engeller  oluşturduğunu söyleyen  Özer, "İşte eğitimde fırsat eşitliği için o garip gürebanın, mazlumların seslerini gür bir şekilde söyleyebilmeleri için kitaplar ücretsiz bir şekilde dağıtıldı. Taşımalı eğitimle ücretsiz bir şekilde öğrencilerimiz okullarına eriştirildi. Şu an  5 milyon öğrencimiz ücretsiz bir şekilde her gün sıcak yemeğini yiyebilmekte okullarımızda." diye konuştu.

Özer, son 20 yıldaki eğitimdeki sosyal politikaların bugünkü kurdan karşılığının 525 milyar lirayı bulduğunu belirterek gelinen noktada 5 yaşta 2000'li yılların başındaki yüzde 11 olan okullaşma oranının yüzde 99,86'ya ulaştığını söyledi.

Özer şunları söyledi: Sayın Cumhurbaşkanımız hep sıklıkla 'Nereden nereye?' diyor. Yüzde 11, yüzde 99,86. Ortaöğretimdeki okullaşma oranı yüzde 44'ten, yüzde 99,12'ye çıktı. Yükseköğretimdeki net okullaşma oranı yüzde 14'ten yüzde 50'lerin üzerine çıktı. Sayın Cumhurbaşkanım, zatı devletlerinize, bu ülkenin evlatlarına ve  eğitimine vermiş olduğunuz desteklerden dolayı hem şahsım, hem öğretmenlerim hem de onların aileleri adına en içten şükranlarımı arz ediyorum."

"Son yirmi yıldaki yatırımlar, cumhuriyetin birinci yüzyılının tüm eksikliklerini gideren bir döneme karşılık gelmektedir"
Eğitimdeki bu yatırımlar olmasaydı Türkiye Yüzyılı’nın bir rüyadan ibaret kalacağını belirten Özer, Tarih bunu, bizler bunu asla unutmayacağız.
Erişim problemi çözülürken eş zamanlı olarak öğretmen yatırımı da yapıldığını kaydeden Özer, "Son yirmi yılda 800 binin üzerinde öğretmen ataması gerçekleştirilerek öğretmen ordumuz 500 binlerden 1, 2 milyona çıkarıldı ve OECD raporlarında bu çok bariz bir şekilde ortada... Öğrenci sayısı bu kadar artarken öğretmen  başına düşen öğrenci  sayısını bu kadar azaltan başka bir ülke yok." ifadelerini kullandı.

"Gönül dostu" olarak nitelediği öğretmenlere eğitime yaptıkları katkılardan dolayı en içten şükranlarını sunduğunu söyleyen Özer, "Bugün atamasını gerçekleştireceğimiz 3 bin 500 engelli öğretmenimize de 'Eğitim camiamıza hoş geldiniz.' diyorum. İnşallah, bugünkü öğretmen atamasıyla çok daha büyük ve güçlü hale geleceğiz. " dedi.

Son yıllarda gerçekleşen Kovid salgını ve 6 Şubat depremi gibi iki önemli travmanın atlatıldığına dikkati çeken Bakan Özer, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Kovid salgınında, o günlerde herkes canını korumak için çalışırken öğretmenlerimiz vefa gruplarında vatandaşın ihtiyaç duyduğu ürünleri canını hiçe sayarak ihtiyaç noktalarına ulaştırdılar. Meslek liselerimiz vatandaşın ihtiyaç duyduğu maskeyi, dezenfektanı, yüz koruyucu siperliği, her türlü ihtiyacı üreterek ücretsiz şekilde vatandaşa ulaştırdılar. 6 Şubat depreminde hani Necip Fazıl'ın bir gençlik muştusu vardır. 'Kim var?' denildiği zaman sağına ve soluna bakmadan tek tek 'Ben varım.' diyen bir gençlik... 
On ilimizde insanlar yardım için çağırdığı zaman bu öğretmen ordumuz 'Kim var?' denildiği zaman sağına ve soluna bakmadan tek tek sahaya intikal ettiler. Yemekler pişirdiler, ekmek pişirdiler, gelen yardımların tasnifinde çalıştılar, çadırlarda eğitime ve öğretime devam ettiler. Hala  da oradalar. Ben diğerini düşman değil, cennetin yolu olarak gören ve bunu da bizzat bu günlerde gösteren tüm öğretmenlerimize canı gönülden şükranlarımı arz etmek istiyorum. İnşallah, sizlerin liderliğinde Türkiye Yüzyılı'nda tüm eğitim camiamızla açtığınız yolda yürümeye, size yoldaş olmaya devam edeceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bugün ataması yapılmayan engelli öğretmen adaylarına müjde
Özer, 3 bin 500 engelli öğretmen ataması programında butona basıldığında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’nın başvuru yapan tüm adaylara bir müjdesi olduğunu açıkladı. Özer, “4. 300 öğretmen adayımız başvurmuştu. 3. 5009 atamayı bugün gerçekleştirdik. Geriye kalan tüm engelli öğretmenlerimizde atayacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a tüm engelli öğretmen adayları adına şükranlarımızı arz ediyoruz. Dedi.

Bugün atanan tüm öğretmenlere başarılar dileyen Özer, "Eğitim camiamıza hoş geldiniz diyorum. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum." sözleriyle konuşmasını noktaladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.