Hava Durumu

26 yıldır bağlama üretiyor!..

Niğde'de 26 yıllık bağlama ustası Mustafa Durukan sabırla yaptığı bağlamaları ile geçimini sağlıyor.

Haber Giriş Tarihi: 16.11.2021 13:48
Haber Güncellenme Tarihi: 16.11.2021 14:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
26 yıldır bağlama üretiyor!..

Niğde Merkezde ikamet eden Mustafa Durukan 30 metrekarelik iş yerinde 26 yıldır bağlama yapıyor.

1995 yılında tutkuyla başladığı bağlama yapımını aynı heyecanla sürdüren Durukan’ın işe başlama serüveni de bir hayli ilginç.

18 yaşında bağlama ile türküler söyleyip geçimini sağlarken, duvarda asılı bağlaması düşüp kırılınca yenisini alacak imkanı olmadığı için bağlama yapmaya karar veriyor. Bağlama çalma sevgisi de eklenince kendisini bir an da işin ustası olarak buluyor.

26 yıl önce Niğde Merkezde ufak bir işyeri açmaya karar veren Mustafa Durukan o günden bugüne hem bağlama yapıyor hem satıyor. 26 yıldır aşkla işini yaptığını belirten Durukan; “Çocukluktan gelen bir heyecanla aynı şekilde devam ediyorum. Bu iş sabır ister, zahmetlidir. Yeteneğinin de olması gerekir. Ben de aynı şekilde gelecek nesillere işimi aktarmak istiyorum ama bu işe talipli kimse de çıkmıyor” dedi.

Haber merkezimize açıklamalarda bulunan Mustafa Durukan yaptığı açıklamalarında:

“Bir bağlamayı yapmak talebe göre değişmekle birlikte genelde 2 tam günümü alıyor. Bağlamada kullandığım en kaliteli ağaç ise duttan yapılır. Ama ceviz, kestane ve gürgen ağacından da bağlama olur. Bağlamaları siparişlere göre yapıp teslim ediyorum. Bir bağlamanın fiyatı isteğine, kalitesine göre 500 lira ile 4 bin lira arasında değişiyor” dedi.

 

Haber Murat Karakaya 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.