Hava Durumu

19 Şubattan itibaren ilaçlar zamlanıyor

Geçtiğimiz günlerde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), 2022 için beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılan 1 Euro değerinin 4,57 liradan 6,29 liraya çıkarıldığını bildirdi. Eczacı Turgay Yıldız, "Bu zamdan kaynaklı biz yine ilaç bulamıyoruz depolardan ve firmalardan ilaç alamıyoruz" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2022 11:58
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2022 11:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
19 Şubattan itibaren ilaçlar zamlanıyor

ECZANELER İLAÇ BULAMIYOR,  VATANDAŞLAR GERİ ÇEVRİLİYOR

Zamlı tarifenin 19 Şubattan itbaren uygulanmaya başlanacağı belirtiliyor. Niğde'de eczacılık yapan Turgay Yıldız, "Gün içersinde ortalama bir eczanenin 100 reçete yaptığını farz edersek yarıya yakın hastaya bazı ilaçlar yok diyoruz reçetede yazılı olan 4 ilaçtan birisi yok" dedi.


"FİRMALAR İLAÇ GÖNDERME KONUSUNDA SIKINTI YARATIYOR"

Niğde'de eczacılık yapan Turgay Yıldız şunları söyledi:

"Yaklaşık 15 yıldır serbest eczacılık faliyetinde bulunuyorum. Malesef bu sorun her yıl ocak ve şubat aylarında eczacıları zora sokan bir süreç çünkü ilaçlarda fiyatlandırma ocak ve şubat aylarında yapılmakta dolayısıyla her zamdan önce ilaç firmaları ve depolar ilaçları bize göndermede sıkıntı yaratıyorlar dolayısıyla bizde ilacı halka ulaştırmada sıkıntı yaşıyoruz.Bu seneki süreç biraz daha farklı oldu fiyatlardaki dalgalanmadan dolayı ilaçlarda ciddi sıkıtnılar yaşandı.

REÇETEDE YAZILI OLAN 4 İLAÇTAN BİRİSİ YOK 

Her yıl 100 ilaçtan 4'ü bulunmaz iken pandemi de 100 ilaçtan 8'i bulunmuyordu sonra 12'si bulunmuyordu ve şuan kurdan dolayı 100 ilaçtan 25'e yakını piyasada yok yani hastalara ulaştıramıyoruz. Ayrıca şuan Euro kuru 15 TL fakat ilaç fiyatlandırmasında ki Euro kuru 4.57 idi geçen yıl bu yılda 6.29 yükseltildi yani ilaçlarda yüzde 37'e yakın bir zam geldi. Bu zamdan kaynaklı biz yine ilaç bulamıyoruz, depolardan ve firmalardan ilaç alamıyoruz.Tabi burada üreticiyi de haklı görmek gerekiyor onların üretim maliyetleri pandemi ve kur kaynaklı çok yükseldiği için şuan ilaç fiyatlandırılmasında kullanılan 6.29 kuru üreticiyi ve depocuyu da kurtaracak gibi değil dolayısıyla zamdan sonra da ilaç yokluğu devam edecek. Bu sorunu biraz azaltacak ama tamamen ortadan kaldırmayacak.Gün içersinde ortalama bir eczanenin 100 reçete yaptığını farz edersek yarıya yakın hastaya bazı ilaçlar yok diyoruz reçete de yazılı olan 4 ilaçtan birisi yok."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.