Hava Durumu

Merkez, KKM'nin fişini çekti, asgari faiz zorunluluğu kaldırıldı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Kur Korumalı Mevduat hesaplarının azaltılması için asgari faiz zorunluluğu kaldırıldı.

Haber Giriş Tarihi: 25.09.2023 11:56
Haber Güncellenme Tarihi: 25.09.2023 11:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Merkez, KKM'nin fişini çekti, asgari faiz zorunluluğu kaldırıldı

Kur korumalı mevduatı azaltmak için kolları sıvayan Merkez Bankası, KKM hesaplarında asgari faiz zorunluluğunu kaldırdı. Böylece bankalar, Türk lirası dönüşümlü kur korumalı hesaplara politika faizinin altında faiz verebilecek. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, "Son dönemdeki düzenlemelerimiz Türk Lirası mevduat payının arttırılmasını hedeflemektedir" dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kur korumalı mevduatlarda yeni bir düzenlemeye imza attı. TCMB, uygulama talimatında yapılan değişiklikle, Türk lirası dönüşümlü kur korumalı hesaplarda asgari faiz zorunluluğu kaldırdı.

KARAR NE ANLAMA GELİYOR?

Böylece bankaların Türk lirası dönüşümlü kur korumalı hesaplara politika faizinin altında faiz verebilmesinin önü açıldı.

Yapılan değişiklikle standart TL mevduat desteklenirken, KKM'ye verilen faiz cazip olmayacak.

Merkez Bankası'nın politika faizinden düşük oranlar uygulanan KKM hesaplarında kur farkının banka tarafından ödenecek faiz veya kar payından yüksek ancak politika faizi ile hesaplanan tutardan düşük olması durumunda aradaki farkın tamamı banka tarafından karşılanacak.

Kur farkının politika faizi ile hesaplanan tutardan yüksek olması durumunda ise söz konusu destek tutarının, politika faizi ile hesaplanan tutara kadar olan kısmı banka tarafından ödenirken üzerindeki kısmı Merkez Bankası tarafından ödenecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.