Hava Durumu

Merkez Bankası'ndan KDV indirimi öngörüsü

Merkez Bankası temel gıda ürünlerindeki KDV indiriminin etkisinin bir kısmının Mart ayında görüleceğini öngördü.

Haber Giriş Tarihi: 04.03.2022 15:30
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2022 15:30
Kaynak: İGF Haber
Merkez Bankası'ndan KDV indirimi öngörüsü

ANKARA (İGFA) - Merkez Bankası, yüzde 50'yi aşan tüketici, yüzde 100'ü aşan üretici enflasyonuyla ilgili değerlendirmesini yayımladı.

TCMB değerlendirmesinde tüketici yıllık enflasyonundaki artışın alt gruplar geneline yayıldığını, bu gelişmeye en belirgin katkının gıda ve temel mal gruplarından geldiğini belirtti.
Buna göre, emtia fiyatlarında Ocak ayından itibaren gözlenen artış eğilimi son dönemde jeopolitik gelişmelerle hızlanmış ve bağlantılı kalemlerde etkileri hissedildi.

Gıda yıllık enflasyonundaki yükselişin alt gruplar genelinde devam ettiğini belirten TCMB son aylarda yüksek seyreden taze meyve ve sebze enflasyonundaki artışın bu dönemde hızlanmayı sürdürdüğünü de vurguladı.

Raporda, temel gıda ürünlerindeki KDV indiriminin etkisinin bir kısmının mart ayına sarkacağını öngörüldü. Banka, Şubat ayının yarısında uygulanmaya başlanan KDV indirimlerinin gıda alt kalemlerinde etkisi görülmekle birlikte, indirim kaynaklı etkinin bir kısmının Mart ayına sarkacağı not edilmesi gerektiğinin altı çizildi.

https://twitter.com/Merkez_Bankasi/status/1499658572006928385

Kaynak: İGF Haber

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.