Hava Durumu

Kayıtlı istihdamda hedef 17 bin kişiye sosyal güvence

Son üç yılda KİGEP’ten faydalanan 12 bini aşkın çalışan ve bin 927 işveren, kayıtlı istihdama erişti. İlave 5 bin 570 çalışanın daha KİGEP’ten faydalanmasıyla 2022 yılı sonuna kadar programdan yararlanarak kayıtlı istihdama erişenlerin toplam sayısı 16 bin 770 olması planlandı.

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2022 14:30
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2022 14:30
Kaynak: İGF Haber
Kayıtlı istihdamda hedef 17 bin kişiye sosyal güvence

ANKARA (İGFA) - ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) Türkiye Ofisi ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Kayıtlı İstihdama Geçiş Programı (KİGEP) kapsamında, ilave 5 bin 570 çalışanın daha sosyal güvenliğe erişiminin sağlanması için, ortaklıklarını genişletmeye karar verdi. Bu kapsamda ILO tarafından aktarılacak kaynak 159 milyon TL’ye ulaştı.

Genişletilmiş ortaklık sayesinde ILO Türkiye Ofisi ve SGK, KİGEP teşvik programı ile işverenlerin Suriyeli çalışanları için çalışma izni başvurusu yapmaları ve Suriyeli ve Türk çalışanların sosyal güvenlik primi ödemelerinin karşılanması için idari ve mali destek sağlıyor.

2022 yılının sonuna kadar SGK üzerinden toplam 159 milyon TL işgücü piyasasına ve işletmelere aktarılarak yeni kayıtlı işlerin yaratılması ve mevcut işlerin muhafaza edilmesine destek sağlanacak.

ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan, ILO’nun KİGEP konusunda SGK ile başarılı ortaklığının genişletilmesinden duyduğu memnuniyeti vurguladı. Üç yıldan uzun süredir devam eden programda kayıtdışı çalışan 12 bin kişinin kayıt altına alınarak sosyal güvenceli çalışmasına vesile olduklarını belirten Özcan, "Herkes için insana yakışır iş ve sosyal koruma hedeflerimize doğru SGK ile çalışmayı sürdürerek bu yıl sayıyı 16 binin üzerine çıkartmış olacağız" dedi.

Kaynak: İGF Haber

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.