Hava Durumu

İnşaat sektörü yeni yıla yavaş başladı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2022 Ocak Ayı Raporu’nu açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 17.02.2022 11:34
Haber Güncellenme Tarihi: 17.02.2022 11:34
Kaynak: İGF Haber
İnşaat sektörü yeni yıla yavaş başladı

İSTANBUL (İGFA) - Türkiye Hazır Beton Birliği'nin açıkladığı Hazır Beton Endeksi’nde yılın ilk ay raporuna göre, Aralık ayına kıyasla faaliyette sınırlı bir gerileme gözlendi. Buna rağmen faaliyet son 20 ayın en düşük değerini alırken, Beklenti ve Güven Endeksi değerlerinde bir gerileme olmazken, Birleşik Beton Endeksi, geçtiğimiz yılın aralık ayı ile aynı değerde kaldı.

Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, özellikle maliyet enflasyonu ile yükselen inşaat maliyetleri yeni üretilen konut talebini ister istemez baskıladığını ifade etti. Tarihsel verilerin tüketicilerin konut kredisi kullanmakta istekli olmadıkları dönemde ikinci el konuta ilgi gösterdiklerini ifade eden Işık, 2021 yılının son iki ayında banka kredisi ile alınan ikinci el konut sayısı artmasına rağmen yılın tamamında yeni konutlara talebin düşük kalmasının arkasında yatan nedenlerin başında inşaat maliyetlerindeki yükseliş gözlendiğini kaydetti. 

Ekonomideki likidite sıkıntısı ve maliyet artışları, yeni yapılan konutların satışında daralma meydana getirdiğini belirten Işık, "Yalnızca kamu bankaları ile değil aynı zamanda özel bankaların da bu sürece destek vermesi sonrasında inşaat sektörü yeniden hareketlenebilecektir. İnşaat sektöründeki dengeli büyüme, öngörülebilirlik ve stabilizasyon ile mümkün olacaktır” dedi.

Kaynak: İGF Haber

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.