Hava Durumu

Türkiye'den Avrupa Parlamentosu'na tepki!

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosu (AP)'nun Türkiye raporundaki önyargılı ve gerçek dışı değerlendirmelerini reddetti. Bakanlık, Türkiye'yi sığ bir bakış açısıyla değerlendiren AP'nin yanlı tutumunu eleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 07.06.2022 21:06
Haber Güncellenme Tarihi: 10.06.2022 16:13
Kaynak: İGF Haber
Türkiye'den Avrupa Parlamentosu'na tepki!

ANKARA (İGFA) - Avrupa Parlamentosu’nun (AP) tavsiye kararı niteliğinde olan 2021 Yılı Türkiye Raporu, AP Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ve AB arasındaki ilişkilerin karşılıklı çabalarla güçlendirilmesi ihtiyacı ortadayken, AP’nin sığ ve vizyonsuz bir yaklaşımla bu ihtiyacı görmezden gelerek, önyargılı ve gerçeklikten kopuk değerlendirmelerde bulunmasını kabul etmediklerini ve reddettiklerini açıkladı.

"AP DAR GÖRÜŞLÜ ÇEVRELERİN GÜNDEMİNE ALET OLMAMALI"

"AP’den öncelikli beklentimiz, dar görüşlü çevrelerin gündemine alet olmaması ve katılım müzakere sürecinin canlandırılması için AB kurumlarına yönelik teşvik edici bir tutum sergilemesidir" diyen Bakanlık, "Maalesef AP bugüne kadar bunun tam tersi bir tutum takınmıştır. Terör örgütü üyelerinin AP içerisinde yuvalanmalarına ve terör propagandası yapmalarına dahi müsamaha gösteren AP’nin bu tutumu aslında şaşırtıcı da değildir. AP böylece Türk kamuoyu nezdinde hem inandırıcılığını hem de güvenirliğini yitirmiştir" ifadelerini kullandı.

Bakanlık yazılı açıklamada, şu görüşlere yer verdi:

"Raporda yer alan ülkemize dair demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına ilişkin iddialar ile Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs konularında bir iki AB üyesinin dar görüşlü çıkar sağlama çabalarını yansıtan temelsiz görüşlerin bizim için hiçbir hükmü bulunmamaktadır. Bizim AB’den beklentimiz, öncelikle tüm AB kurumlarının Türkiye’ye yönelik yükümlülüklerini yerine getirmesi, bu çerçevede katılım sürecinin canlandırılması, Vize Serbestisi Diyaloğu’nun hızlandırılması, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi müzakerelerinin başlatılması, terörle mücadelede işbirliğinin artırılması, göç işbirliği kapsamında özellikle Gönüllü İnsani Geri Kabul Planı’nın hayata geçirilmesidir. Bu konularda atılacak adımları teşvik etmek yerine, Türkiye’yi sığ bir bakış açısıyla değerlendiren bu rapor AP’nin gerçeklerden kopuk, ideolojik ve yanlı tutumunun yeni bir örneğini teşkil etmekte ve sadece AP’nin itibarını zedelemektedir".

https://twitter.com/TC_Disisleri/status/1534221900863442944

Kaynak: İGF Haber

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.