Hava Durumu

6 ülkenin Savunma Bakanları 'Rusya-Ukrayna' için toplandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da yer aldığı 6 ülkenin Savunma Bakanı, video telekonferans toplantısı yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 07.04.2022 11:00
Haber Güncellenme Tarihi: 07.04.2022 11:00
Kaynak: İGF Haber
6 ülkenin Savunma Bakanları 'Rusya-Ukrayna' için toplandı

ANKARA (İGFA) - Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar; Bulgaristan Savunma Bakanı Dragomir Zakov, Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Romanya Savunma Bakanı Vasile Dincu, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ve Gürcistan Savunma Bakanı Juansher Burchuladze ile altılı video telekonferans toplantısı düzenledi.

Bakan Akar, Türkiye’nin daveti ve koordinesiyle gerçekleştirilen toplantının ardından yaptığı açıklamada, görüşmenin çok verimli geçtiğini belirtti.

Bölgesel savunma ve güvenlik konuları hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını dile getiren Bakan Akar, "Görüşmede, diplomatik bir çözüme yardımcı olmak üzere Ukrayna’da acilen ateşkese gidilmesinin önemi ve sivillerin emniyetli bir şekilde tahliye edilmesinin aciliyeti vurgulanmıştır." diye konuştu.

Toplantıda ele alınan diğer konulara ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Bakan Akar, "Görüşmede, ayrıca mayınla mücadele dâhil Karadeniz’de barış, sükûnet ve istikrarın korunması için iş birliğinin önemi bir kez daha dile getirilmiştir. Son olarak ağırlaşan insani durum nedeniyle insani yardımlara aralıksız devam edilmesi ve bölgede krizin daha fazla tırmanmasının önlenmesi için alınması gereken tedbirler üzerinde durulmuştur." ifadelerini kullandı.

https://youtu.be/scicAF3ad5M

Kaynak: İGF Haber

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.