Hava Durumu

100 yaşında ölen Henry Kissinger, 5 milyondan fazla kişinin ölümüne sebep oldu

Eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Henry Kissinger'dan geriye kanlı bir geçmiş kaldı.100 yaşında hayatını kaybeden Henry Kissinger Kamboçya, Doğu Timor ve Bangladeş'te soykırımları kolaylaştıran Kissinger, Afrika'da hızlanan iç savaşları, Güney Amerika'daki darbeleri ve ölüm mangalarını destekleyerek 5 milyondan fazla kişinin ölümüne neden oldu.

Haber Giriş Tarihi: 30.11.2023 15:36
Haber Güncellenme Tarihi: 30.11.2023 15:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
100 yaşında ölen Henry Kissinger, 5 milyondan fazla kişinin ölümüne sebep oldu

Eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı ve ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, 100 yaşında öldü. Kissinger'in kişisel internet sitesinden yapılan açıklamada, eski bakanın Connecticut eyaletindeki evinde yaşamını yitirdiği duyuruldu.Nazi Almanyasından kaçan Yahudi bir ailenin çocuğu olan Kissinger, Richard Nixon ve 38'inci ABD Başkanı Gerald Ford dönemlerini kapsayan 1973-1977 yılları arasında Dışişleri Bakanı, 1969-1975 yılları arasında ise Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak görev yaptı.

"SAVAŞ SUÇLUSU" OLARAK ANILIYORDU

Kissinger, özellikle Kamboçya'nın bombalanması ve 1970'te Vietnam'ın güneyinin işgal edilmesindeki rolü nedeniyle ABD'de ve dünya çapında "savaş suçlusu" olarak anılıyor.

100 yaşında ölen Henry Kissinger, 5 milyondan fazla kişinin ölümünden sorumluydu

NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ ALDI

1973'te Norveç Nobel Komitesi, Kissinger ve Kuzey Vietnamlı mevkidaşı Le Duc Tho'ya "1973'te Vietnam'da ateşkese varmaları konusunda ortaklaşa müzakere ettikleri için" Nobel Barış Ödülü verdi. 1969'da Nixon'ın Kamboçya'ya yönelik bombardımanını desteklediği ortaya çıkan Kissinger'a verilen bu ödül, Nobel tarihindeki en tartışmalı ödüllerden biri oldu ve iki Nobel komitesi üyesi karar üzerine istifa etti. Söz konusu anlaşma hem çatışmaları durdurmada başarısız olmuş hem de neredeyse tüm taraflarca ihlal edilmişti. Ödülü reddeden Tho, ABD'nin anlaşmayı ihlal ettiğini ve Güney Vietnam'ın müttefiklerine aynı şeyi yapmaya teşvik ettiğini söyledi; aynı zamanda anlaşmayı bir Amerikan teslimiyeti olarak değerlendirdi: "Son 18 yıl boyunca Amerika, Vietnam'a karşı bir saldırganlık savaşı başlattı ve Amerikan emperyalizmi mağlup oldu."

100 yaşında ölen Henry Kissinger, 5 milyondan fazla kişinin ölümünden sorumluydu

KISSINGER'IN KANLI GEÇMİŞİ

100 yaşında ölen Eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı ve ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger'dan geriye kanlı bir geçmiş kalırken, "savaş suçlusu" olarak anılan ismin karıştığı olaylardan bazıları şu şekilde;

Kamboçya'nın bombalanması: 500,000 ölüm

Doğu Timor'un işgaline yardım: 200,000 ölüm

Şili Hükümetinin Devrilmesi: ABD destekli Pinochet'in diktatörlüğü

Bangladeş katliamları: 3 milyon ölüm

Arjantin'de savaş: 30.000 ölüm ve 30.000 kayıp

Laos'un bombalanması: 200,000 ölüm

Vietnam savaşı: 2.5-3 milyon ölüm

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.